12 tipp az allergénmentes otthonért

Az allergia kialakulásának sokféle oka lehet, sajnos nem csak a mezőket járva kell megküzdenünk a virágpollenek irritáló hatásával. Akik városközpontokban, forgalmas utak mentén vagy légszennyezett környéken élnek, ugyanúgy ki vannak téve a veszélynek. Szerencsére létezik jó néhány trükk, melyek segítségével otthonunkban is felvehetjük a harcot az allergén anyagok ellen!

12-tipp-az-allergenmentes-otthonert_c384d03d5c7ab915ee7e150acd677f76

1. Méregtelenítés otthon
Nem csak a városi levegőben lévő szennyeződésektől kell tartanunk. Sajnos otthon, a négy fal között is jelentős mennyiségű allergén anyaggal érintkezhetünk ? márpedig életünk jelentős részét zárt terekben töltjük. Az otthoni szmog, a füst, a por, a pára, a penész viszont mind hozzájárult ahhoz, hogy mára a statisztikák szerint minden családra jusson minimum egy allergiás, esetleg asztmás beteg. Sőt, a mindennap használt vegyszerek (bútorlakkok, dezodorok illóanyagai) sokaknál szintén allergiás reakciókat válthatnak ki. Tehát első lépésként mindenképpen a levegő megtisztítása ajánlott: igyekezzünk minél kevesebb hasonló szert használni, és a cigarettát is oldjuk meg a házon kívül, mert ezekkel nemcsak saját, de mások egészségét is kockára tesszük.
2. Penész eltűntetése 
A penész minden hűvösebb, nedvesebb helységben boldogan virágzik a falon. Ha hagyjuk! Főleg a fürdőszobába fészkeli be magát, így azon kívül, hogy nyitva hagyjuk a helyiség ajtaját és az ablakon keresztül is gyakran szellőztetünk, érdemes egy ventillátorral is rásegíteni a szárításra. Emellett persze a mosogató, a kád és a WC rendszeres takarítása elengedhetetlen, hiszen egy mindig tiszta otthonra könnyebb odafigyelni.
3. Légfrissítő cseréje 
Bár kellemes illatot csempésznek az otthonunkba, a bolti légfrissítők nem igazán egészségesek. A benne található illékony szerves vegyületek (angolul VOC, vagyis ?Volatile Organic Comound”) ugyanis súlyosbíthatja a légzőszervi problémákat, és fejfájást okozhat az arra fogékony embereknél. Használjunk inkább természetes anyagokból készült füstölőt, illatgyertyát, télen pedig akár szárított narancshéjjal is illatosíthatjuk a házat.
4. Zuhanyfüggöny tisztítása
A zuhanyfüggöny szintén számos kórokozó melegágya, hiszen állandó nedvesség éri. Ezért fontos a rendszeres tisztítás és csere, na meg persze az sem árt, ha nem a legolcsóbb, legsilányabb minőségűt választjuk belőle.
5. Bútorok lefedése 
A leggyakrabban a matracon, a paplanon, sőt, a párnán hemzsegnek a poratkák. A legjobb védekezés ellenük, ha rendszeresen mossuk az ágyneműt (mondjuk hetente, jó magas hőfokon) a bútorokat (kanapét, ágyat) pedig lefedjük mikoszálas huzatokkal.
6. Kisállatmentes övezet kialakítása 
Egy 2011-es kísérlet bebizonyította, hogy azok a macskagazdik, akik nem engedik be hálószobájukba kis kedvenceiket, azoknál sokkal kisebb valószínűséggel alakult ki macskaszőr-allergia. Nos, lehet hogy az állatok édesek, puhák és cukik, de nem a hálóba valók, főleg nem a gyermek szobájába.
7. Rendszeres nagytakarítás 
Bár sokaknál csak negyedévente következik be a nagytakarítás, ott, ahol van kisállat, kisgyermek és allergiás beteg, érdemes sűrűbben is beiktatni. Ilyenkor viszont ajánlott még az utolsó csempesarkat is lemosni, az utolsó játékot is leporolni, a lakás legkisebb zugát is felporszívózni, hiszen sosem tudhatjuk, hol lapulhat a baj.
8. Füstelvezetés 
A levegő semlegesítéséhez, méregtelenítéséhez elengedhetetlen egy jó minőségű pára-és szagelszívó a konyhába. Amellett, hogy elvezeti a levegőben lévő káros anyagokat, és csökkenti a helyiségben a nedvességet, nem csupán az allergia kialakulásának kockázatát csökkenti, hanem a rákét is!
9. Ügyeljünk a hűtőre is!
Persze, a hűtőszekrény tisztítása az otthoni nagytakarítások elengedhetetlen része, de kevesen gondolnak rá, hogy a belekerülő élelmiszereken mennyi szennyeződés van. A legjobb, ha a zöldség és a gyümölcs már megtisztítva kerül be a hűtőbe, de például a műanyag csomagolással rendelkező termékeket is áttöröljük egy nedves ronggyal. A romlandó élelmiszereket pedig érdemes légmentesen lezárni, hiszen ha bármelyik penészedni kezd, könnyedén megfertőzheti a hűtőt és a benne található többi ételt is.
10. Függönytisztítás 
A függönyökben is verhetnek tanyát aprócska élősködők (az atkáktól a gombákon át a tetűig szinte bármi), ezért ügyeljünk a rendszeres tisztításra!
11. Vákuumos porszívás
A HEPA egy nemzetközi rövidítés, a ?High Efficiency Particulate Air Filter? kifejezés rövidítése. Gyakorlatilag egy vákuumszűrős porszívó, mely a poratkák, vegyi anyagok és pollenek féle allergénektől óvja meg otthonunkat, ráadásul még energiatakarékos is.
12. Hőmérséklet ellenőrzése 
A hőmérséklet és a páratartalom rendszeres ellenőrzése rendkívül fontos lehet az allergiával és/vagy asztmával küzdők otthonában, és a kisgyermekek miatt is érdemes odafigyelni. Egy hűvös, nedves lakásban ugyanis könnyebben kezd el penészedni a fal, és sajnos a poratkák is jobban érzik magukat ? márpedig ha ezek a nem túl kedves házi kedvencek elszaporodnak, bárkinél allergiás megbetegedést idézhetnek elő. Sőt, a meleg, párás környezetben súlygyarapodásra is hajlamosabbak vagyunk! Szerencsére a hőmérő ott lapul szinte minden háztartásban, de érdemes beszerezni egy úgynevezett ?higrométert? is (páratartalom, avagy légnedvesség-mérőt). Ez nem túl nagy befektetés, mert bár léteznek több tízezres műszerek, néhány ezer forintért már könnyen hozzájuthatunk egy otthonra bőven megfelelő darabhoz. A lakás ideális páratartalma egyébként 35-50% körül mozog.
Hozzászólások: