14 KORAI JELE A NAGYON MAGAS VÉRCUKORSZINTNEK! ERRŐL JOBB, HA TE IS TUDSZ!
A cukorbetegség (diabétesz) a szénhidrát-anyagcsere zavara. Alapvetően két változata létezik. Az I. típusú diabétesz többnyire gyerekkorban, tizenévesen alakul ki, ezért fiatalkori cukorbetegségnek is nevezik. A cukorbetegek 90-95 százaléka azonban a II. típusú diabétesztől szenved, amely általában 45-50 éves kor után alakul ki, bár fiatalabb korban is előfordulhat.
(Az idősek különösen érintettek: a 70-en felüliek 15 százaléka bajlódik vele.) A II. típusú diabétesz esetében a hasnyálmirigy elegendő inzulint termel, ám a szervezet érzéketlenné válik a hormonnal szemben, így az nem tudja a szükséges glükózfelvételre serkenteni a sejteket. Ahhoz, hogy az egészséges vércukorszint fennmaradjon, a szervezet nagyobb mennyiségű inzulint termel, de a hasnyálmirigy kimerül a túlzott megerőltetésben, és előbb-utóbb képtelen elegendő mennyiségben inzulint előállítani.
A cukorbetegség nem fertőző, egyik ember nem kapja el a másiktól. Nincs olyan módszer, amivel pontosan előre lehetne jelezni a későbbi cukorbetegséget, vannak azonban bizonyos tényezők, amelyekről tudjuk, hogy biztosan növelik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezek elsősorban az életmóddal függenek össze, de a cukorbetegség mindkét típusa esetén szerepet játszanak örökletes tényezők is.
Saját magunkra vonatkozóan a 2-es típusú cukorbetegség várható kialakulásának kockázatát a Findrisk kérdőív kitöltésével elég nagy biztonsággal megállapíthatjuk. Ennek a Finnországban kifejlesztett és tudományosan igazolt egyszerű módszernek a segítségével kideríthetjük, hogy milyen kockázati csoportba tartozunk a cukorbetegség tekintetében. A Findrisk kockázatalapú szűrés kérdőívét magyarra is lefordították, és Magyar Diabétesz Társaság ajánlása szerint alkalmas a lakosság széleskörű, hatékony és olcsó szűrésére.
Az alábbi 14 korai figyelmeztető jelet soha ne hagyjuk figyelmen kívül!
– Száraz száj
– fokozott szomjúság
– gyomorpanaszok
– Impotencia
– Lassú gyógyulás a vágások és sebek esetében
– Gyakori éhség érzet
– Száraz és viszkető bőr
– Gyakori vizelés és vizelési inger az éjszaka folyamán
– koncentrálási nehézség
– idegi problémák
– Homályos látás
– A visszatérő fertőzések
– A felesleges hasi zsír / súlygyarapodás
– Napi fáradtság megemelkedése vagy ok nélküli, nagyfokú fáradtság