A 6 leghatásosabb gyógynövény, ennek a fele sem tréfa!
Azt már sokan tudják, a túlzott antibiotikum-fogyasztás számos veszélyt rejt, ugyanakkor azt kevesebben sejtik, a felelőtlenül bekapkodott fájdalomcsillapítók ugyanilyen kockázatot jelentenek.
Hiszen gyakran ugyanolyan pirulát szedünk fejfájásra, lázra, ízületi fájdalmakra, náthára, ez pedig könnyen vezethet túladagoláshoz, amely akár májkárosodást is okozhat. Ennek tünetei ? izzadás, émelygés, hányás ? ugyan pár órán belül elmúlnak, de épp emiatt veszélyesek, mert gyakran megegyeznek a kezelt betegség előidézte panaszokkal, vagyis nehéz felismerni őket. Ezért, még ha vény nélküli orvosságot is szedsz, akkor se vegyél be többet az előírt mennyiségnél!
MS
Hagyományos módszer: A PMS, azaz a premenstruális szindróma tüneteire (mellfeszülés, puffadás, fokozott étvágy, hangulati zavarok) többnyire fogamzásgátló tablettát javasolnak a nőgyógyászok. Ám ha csak ezért szednéd a pirulát, fölösleges hormonnal terhelned a szervezetedet.
Alternatív megoldás: Enyhe panaszokra elegendő lehet az életmód megváltoztatása. A rendszeres testmozgás (heti 3-5 alkalommal 1-1 óra torna), illetve a kiegyensúlyozott, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend sokat segíthet. Különösen figyelj a magnézium, a kalcium, az E-vitamin és a tirozin nevű ásványi anyag pótlására, mert ezek enyhítik a tüneteket. Hatóanyagai miatt jó lehet erre a célra a parlagi ligetszépe olaja is. Emellett érdemes kipróbálnod a szőlőmagkivonatot is, amely kapszula formájában kapható, és kutatások szerint hatásos a PMS ellen.
Hátfájás és ízületi panaszok
Hagyományos módszer: Szteroidot nem tartalmazó gyulladáscsökkentők, ám ha ezekből túl sokat szed, gyomorproblémákra számíthat.
Alternatív megoldás: Az omega-3 zsírsavak ? amellett, hogy csökkentik a szívbetegségek esélyét ? természetes gyulladáscsökkentők, ezért képesek arra, hogy megelőzzék vagy enyhítsék az olyan betegségek tüneteit, mint pl. az ízületi gyulladás. Amerikai kutatók ezt vizsgálattal is bizonyították. Kiderült, a hát- és nyakfájással küzdő betegek, akik étrend-kiegészítőként rendszeresen fogyasztottak halolajat, két hónap múlva képesek voltak abbahagyni a fájdalomcsillapítók szedését.
Pikkelysömör, ekcéma
Hagyományos módszer: Szteroidtartalmú krémek, melyek hosszú távon károsíthatják a bőrt.
Alternatív megoldás: Mivel a pikkelysömör kialakulását pszichés trauma, idegi krízishelyzet provokálhatja, pszichoterápiával javítható a beteg állapota. Emellett ekcémásoknak szintén érdemes kipróbálniuk az aloe verát, mert összetételének köszönhetően számos bőrbetegség kezelésére alkalmas. Folyadék és gél formájában is kapható.
Depresszió
Hagyományos módszer: Antidepresszánsok, melyekre egyrészt könnyű rászokni, másrészt eléggé ijesztőek a mellékhatásai: álmosság, szédülés, hányinger, fejfájás. Ráadásul sok esetben nem is érik el a kívánt hatást.
Alternatív megoldás: A depressziónak a kiváltó okát kell megkeresni, éppen ezért a pszichoterápiának nem pusztán kiegészítő kezelésnek kellene lennie. Emellett számos módszer (pl. kineziológia, Hellinger-féle családállítási terápia) létezik, amely szintén a betegség gyökerét kezeli. Enyhébb esetekben érdemes kipróbálni az orbáncfüvet, melynek hatóanyagai segíthetnek a hangulatingadozás enyhítésében.
Felső légúti megbetegedések
Hagyományos módszer: Sajnos még mindig nagyon sokan szednek vírusos megbetegedésre antibiotikumot, noha az csak a baktériumok ellen hatásos.
Álmatlanság
Hagyományos módszer: Szintetikus altatószerek, amelyekhez a szervezet könnyen hozzászokhat, ezért a kívánt hatás eléréséhez egyre nagyobb adagra van szükség. Ráadásul, ha abbahagyod szedésüket, elvonási tünetek jelentkezhetnek.
Alternatív megoldás: Macskagyökér, melyet már a 19. században ajánlottak álmatlanságra, idegességre. Napjainkban pedig a tudósok is kimutatták, valóban tartalmaz nyugtató hatású vegyületeket. Leggyakrabban tea és kapszula formájában árusítják.