a 15 percig nem jön rendőr, megúsztad a bliccelést – Íme az ellenőrökre vonatkozó új szabályok!
A portál birtokába került szabályozás pontosan meghatározza, mit tehetnek és mit nem az ellenőrök, illetve a velük levő közterület-felügyelők.
Az eddigi gyakorlathoz képest lényeges változás, hogy a BKK átengedi a közös ellenőrzések irányítását a közterületeseknek. Eddig a BKK határozta meg, melyik járatokat ellenőrzik egy adott napon, júliustól a BKK csak javaslatot tesz, amit a FÖRI (Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóság) vagy elfogad, vagy nem.
A vs.hu információja szerint csökkentik a közterületesek létszámát a BKK-járatokon. Eddig naponta 50-70 fő teljesített szolgálatot az ellenőrökkel, júliustól viszont csak 20-an dolgoznak műszakonként. További változás, hogy 1+2 fős csoportokat alakítanak ki, vagyis egy ellenőr mellett két közterületes áll, így lassaban tudják ellenőrizni a járatokat.
A szabályozás leírja azt is, hogyan kell lezajlania egy mintaszerű bírságolásnak. Eszerint a jegyellenőrzést csak az ellenőr végezheti, a közterületes sem ebben, sem a pótdíj kiszabásában nem vehet részt. Az ellenőrnek kell először felkérnie az utast a személyazonossága igazolására, majd ha az utas erre nem hajlandó, akkor az ellenőrnek külön fel kell kérnie a felügyelőt, hogy intézkedjen, különben a közteres nem csinálhat semmit. Ha a felkérés megtörtént, a felügyelőnek igazolnia kell magát, és el kell mondania az intézkedés okát és folyamatát az utasnak.
A közterület-felügyelő kényszerintézkedést alkalmazhat, amennyiben az utas nem működik együtt, de ezt megelőzően ennek következményeire is fel kell hívnia a bliccelő figyelmét. Az adatok felírása után a személyazonossági okmányokat egyből vissza kell adnia az utasnak, és tájékoztatni arról, hol tehet panaszt.
Ha a felügyelőnek is ellenáll az utas, az rendőri intézkedést kérhet, ha viszont a rendőr nem érkezik meg 15 percen belül, köteles figyelmeztetéssel elengedni a bliccelőt. Az ellenőr és a közterületes egymás munkájába nem szólhat bele, de ha jogsértést tapasztalnak, azt jelenteniük kell.
Az ellenőröknek már tavaly augusztustól kötelező hordaniuk megkülönböztető mellényt, amennyiben közterületesekkel együtt dolgoznak. A mellényt már a járműre várakozáskor is viselniük kell, és ha ezt elmulasztják, akkor a közterület-felügyelő nem köteles részt venni az ellenőrzésben. Ha azonban nincs velük felügyelő, akkor az ellenőrök az egyenruhában és polgári ruhában is dolgozhatnak (ilyenkor csak a karszalag és a kitűző kötelező), a lényeg, hogy nem viselhetnek:
- nyitott lábbelit (szandált)
- rövid nadrágot,
- kigombolt felsőruházatot,
- melegítőnadrágot,
- nem megfelelő tisztaságú öltözetet,
- hivatásos eljáráshoz egyéb módon nem illő egyéb felirattal, ábrával ellátott öltözetet.
Az ellenőrnek tilos:
- leülni,
- újságot, könyvet, a feladatukkal össze nem függő iratot olvasni,
- ételt fogyasztani,
- zenét hallgatni,
- felszerelésükhöz nem tartozó tárgyakat maguknál tartani: esernyő, ételhordó, nejlon táska, hátizsák,
- rágógumizni,
- kezeket zsebben tartani,
- tiltott helyen vagy intézkedés közben dohányozni, ide értve az elektromos cigarettát is
- tilos továbbá a szolgáltatás ideje alatt a tömegközlekedési eszközön, vagy a megállóhelyeken vagy egyéb közterületen intim tartalmú érintkezéseket folytatni