ÚJ MÉRGEZŐ NÖVÉNY TERJED HAZÁNKBAN – HATALMAS ÉS KOMOLY ÉGÉSI SÉRÜLÉSEKET OKOZ!

Elkezdett nálunk is szaporodni a kaukázusi medvetalp. Elképesztően erős tüneteket és akár vakságot is okozhat!

Megkérlek, küldd tovább barátoknak, ismerősöknek, akik természetjárók, vagy a környéken élnek? és megfordulnak!

Kirándulók és turisták figyelmébe!

Már az egész Országban tömegesen előfordul a kaukázusi medvetalp.

FIGYELEM!

Keszthely környékén már tömegesen előfordul a KAUKÁZUSI MEDVETALP!

Mit kell tudni a medvetalpról?

A kaukázusi medvetalp a zellerfélékre jellemzően furanokumarinokat tartalmaz, de a többi növényhez képest sokkal nagyobb mennyiségben.
Ez az anyag azon felül, hogy rákkeltő, a bőrt erősen fényérzékennyé teszi.
Ehhez a növény puszta megérintése is elegendő, a finom szőröknek köszönhetően. Ha az érintett bőrfelületet UV-sugárzás éri, a bőr kipirosodik, viszketni kezd, és 16?48 órán belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta. Ezek helyén feketés, lilás bőrelszíneződések és hegek maradnak vissza. Szembe kerülve átmeneti, vagy akár végleges vakságot okoz.

medvetalp1.jpg.600x0_q85

2014-ben még ezt mondták:

Magyarországon jelenleg gyakorlatilag semmilyen veszélyt nem jelent a kaukázusi medvetalp, fontos viszont megakadályozni, hogy elszaporodjon ? mondta el a Magyar Allergia Szövetség elnöke az MTI érdeklődésére.
medvetalp2.jpg.600x0_q85

Nékám Kristóf emlékeztetett, hogy az országban idén egyetlen helyen, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gergelyiugornyán találtak medvetalpat, és már azt a kétszáz négyzetméteres területet is mentesítették. Jelenleg tehát a lakosságra semmilyen veszélyt nem jelent ez a növény, de tudva, hogy már megjelent az országban, a szakemberek felkészülhetnek a megelőző feladatokra.

A szakértő szerint meg kell akadályozni, hogy elszaporodjon ez a gyorsan terjedő faj, amely amellett, hogy veszélyes az emberre, őshonos növényeket is kiszoríthatna. A szövetség elnöke hozzátette, hogy a növényvédelmi szakma éberségén kívül arra is szükség van, hogy a kaukázusi medvetalp bekerüljön az orvosi köztudatba.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal gyombiológiai mérnök szakértője, Novák Róbert az MTI-nek elmondta: a súlyos allergiás reakciókat kiváltó kaukázusi medvetalp Magyarországon csak néhány helyen fordul elő, de gyors szaporodásra képes. A kaukázusi medvetalp és a hozzá nagyon hasonló Sosnowsky-medvetalp azért veszélyesek, mert nagy mennyiségben tartalmaznak furanokumarinokat. Ezek a vegyületek már a növény megérintése esetén is sérülést okoznak, az adott területen erősen fényérzékennyé válik a bőr. Ha az érintett bőrfelületet UV-sugárzás éri, a bőr kipirosodik, viszketni kezd, és 24-48 órán belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta.

medvetalp3.jpg.600x0_q85

Úgy tűnik, sajnos fel kell készülnünk az ezzel a borzasztó növénnyel való harcra. Mindenkinek meg kell tudnia, nehogy sérüléseket szerezzen!

medvetalp4.JPG.600x0_q85

Hozzászólások: