El fogsz hízni később? Ezt kell nézned a tükörben, hogy már most megtudhasd
Bár az eddig is ismert volt, hogy a tinédzserkori testképzavar olyan betegségekhez vezethet, mint a bulimia vagy az anorexia, most kiderült, hogy a súlygyarapodásra is hajlamosít.
Kik híznak el?
6523 alany vett részt abban a vizsgálatban, amelyben először 16 éveseket kértek meg arra, osztályozzák a saját alakjukat egy tízes skálán, a nagyon alultáplálttól a nagyon túlsúlyosig. Leginkább azokra fordítottak figyelmet, akik elhízottnak látták magukat, pedig a súlyuk a koruknak megfelelő volt.
Majd ugyanezeket a résztvevőket 28 éves korukban is vizsgálták, de itt már nem a saját testképre hagyatkoztak: a kutatók megvizsgálták, hogyan változott az alanyok alakja a kísérlet második időpontjára. Az eredményekből kiderült, hogy azok között, akik serdülőkorukban túlsúlyosnak látták magukat, 40%-kal többen híztak el felnőttként , mint egészséges testképpel rendelkező társaik.
Az elhízás aránya nem a lányoknál volt a legmagasabb: azon fiúk 89%-a hízott el 28 éves korára, akik 16 évesen kövérnek látták magukat, pedig átlagos testalkatuk volt.
Mi az oka?
A kutatók valószínűsítik, hogy a testképzavar következtében történő elhízásnak a pszichológiai tényezőkön és a problémához sokszor társuló étkezési zavarokon kívül az az oka, hogy a magukat kövérnek látó tinédzserek azonnali eredményt akarnak látni, ezért egészségtelen módszerekkel próbálnak fogyni ? ez pedig hosszú távon bizonyítottan súlygyarapodáshoz vezet.
Szerintük a fogyókúrás tabletták, csodaszerek, valamint az önsanyargató villámdiéták és egyéb veszélyes praktikák többet ártanak, mint használnak, és arra figyelmeztetnek, hogy ha fogyni akarsz, előtte konzultálj a háziorvossal vagy dietetikussal, aki megmondja, mennyi súlyvesztés lenne ideális számodra ? ha egyáltalán szükséged van rá -, és ezt hogyan érheted el veszélytelenül, eredményesen és tartósan.