EMIATT A HORMON MIATT NEM TUDSZ FOGYNI – ITT A MEGOLDÁS!
Gyakran keményen edzünk, hogy lefogyjunk, mégsem sikerül leadni egyetlen kilót sem. Ennek oka lehet egy bizonyos hormon, a leptin, ami megakadályozza a fogyást.
A sejtek leptint választanak ki, aminek fő funkciója az energiaszint és a testsúly kiegyensúlyozása. Áthalad a vér-agy gáton és az agy étvágyközpontjában lévő receptorokhoz kapcsolódik, így jelzi az agynak, hogy mennyi ételre van szüksége a szervezetnek.
Emellett fokozza a szimpatikus idegrendszer működését és arra ösztönzi a zsírszöveteket, hogy égessenek több energiát. Bizonyos esetekben a szervezet ellenállást fejleszt ki e hormonnal szemben.
Ez általában akkor történik meg, amikor a leptin a vérben nem ér célba, azaz nem tudja szabályozni a étvágyat vagy a receptorok, amikhez kapcsolódik, nem működnek megfelelően és nem továbbítják a jeleket a sejteknek. Legtöbb esetben ez az oka az elhízásnak, a túlsúlynak.
Ha ennek a hormonnak a szintje hosszabb időn át magas marad, a szervezet elveszíti a rá való érzékenységet, így az agy nem engedelmeskedik a leptinnek, hogy felgyorsítsa az anyagcserét és hagyja abba az evést.
Ezek a leggyakoribb jelei a leptin rezisztenciának:
- súlygyarapodás
- kontrollálhatatlan sóvárgási vágy
- stresszevés
- késő esti evés
- megemelkedett vérnyomás
- alvászavar
- fogyásra való képtelenség
- cukor iránti sóvárgás
- triglicerid szint emelkedése
- gyakori idegesség
- motiváció hiánya
- étkezések után fellépő nassolási vágy
- fáradtság, főként étkezés után
Annak érdekében, hogy véget vessünk a leptin és inzulin rezisztenciának, azonnal hagyjuk abba a következő élelmiszerek fogyasztását:
- magas zsírtartalmú élelmiszerek
- cukrok
- szénhidrátok
- fruktóz tartalmú kukoricaszirup
Az étrendnek sok organikus és teljes értékű élelmiszert kell tartalmaznia és csökkenteni kell a gabonából bevitt szénhidrát mennyiségét. Fogyasszunk sok jó minőségű, egészséges zsírt (telített és egyszeresen telítetlen zsírsavak), amihez hozzájuthatunk az avokádóból, a kókuszzsírból, a diófélékből, a vajból és az állati zsírokból. Fogyasszunk állati eredetű omega-3 zsírsavat is, aminek jó forrása a krill olaj.
Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, együnk sok rostot és fehérjét. A szénhidrát bevitel csökkentésével csökkentsük a triglicerid szintet.
Fontos az is, hogy rendszeresen edzünk, mivel az edzés visszaállítja az egyensúlyt a szervezetben leptin rezisztencia esetén. Annak, hogy a leptin akadályozza a fogyást, oka lehet az alváshiány és az alvászavarok, ezért fontos odafigyelni a pihenésre.
Mindenképpen ellenőriztessük szervezetünkben a leptin szintjét és próbáljuk meg helyreállítani az egészséges hormonegyensúlyt.