A gazdag arab államok nem fogadják be a menekülteket
Az európai menekültválság felveti azt a kérdést, hogy a migránsok miért nem a közelebb lévő gazdag olajállamokba igyekeznek eljutni?
Szíriában a polgárháború már 4 éve dúl. Akik el tudtak jönni a pokolból a szomszédos Libanonba, Jordániába és Törökországba sikerült elmenekülniük. A hat öböl menti államba, Bahreinbe, Kuvaitba, Irakba, Szaúd-Arábiába és az Egyesült Arab Emírségekbe azonban senki nem jutott el.
ENSZ Menekültügyi Főbiztossága adatai szerint ezek az országok senkit nem fogadtak be.
A jelenséggel a gazdag arab világ nincs egyedül, mert ezt a példát követi Oroszország, Japán, Szingapúr és Dél-Korea is.
A nemzetközi szervezetnek arról van tudomása, hogy eddig nagyjából 4 millió szír hagyta el hazáját.
Három ország azonban jelentős menekültáradatot fogadott be. Törökország 1,6 millió, Libanon 1,1 millió, Jordánia 620 ezer menetült embert fogadott be!
Regisztrált menedékkérők (nem befogadottak): Irak 225 ezer, Egyiptom 140 ezer szír menekültet regisztrált.
Mindenképpen fontos megemlítenünk, hogy ezek az országok jelentős segítséget kapnak az öböl menti országoktól, hogy el tudják látni a menekülteket.
A BBC nagyon hosszat cikkezett az olajmonarchiák szívtelenségéről. Ennek töredékéből kiderült, hogy a szírek kérhetnek turista vízumot, vagy munkavállalási engedélyt az öböl menti államokba, de a folyamat rendkívül drága és hosszadalmas. Ráadásul a hatóságok arra törekednek, hogy lehetőleg minden ilyen kérelmet elutasítsanak!
Esélyük csak azoknak van, akik már eleve valamelyik olajállamban dolgoznak. Ezeknek az embereknek meghosszabbíthatják engedélyét és azokét is, akik családegyesítési indokkal kérnek beutazási engedélyt.
Minden arab országba vízum kell!
Minden arab államnak az a kikötése, hogy vízumkötelesek a szír állampolgárok, amelyet pedig nagyon ritkán kapnak meg. Algériába, Mauritániába, Szudánba és Jemenbe azonban vízum nélkül is utazhatnak.
A menekültek egyre jobban elárasztják Európát. Joggal teszik fel a kérdést, a közösségi oldalakon, hogy az arab államok miért nem tesznek többet a szíriai menekültekért?
Erre a kérdésre nincs válasz. A hatóságokat nem érdekli a válaszadás.
Az öböl menti országok a munkát másoknak adják. Kuvait, Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek első sorban délkelet-ázsiai és indiai szubkontinensekről származó embereknek adnak munkát, amely szakképzettséget nem igényel. Így is nagy segítség ez számukra, hiszen itt a legalantasabb munkáért is jelentős összegeket fizetnek.
Az arab vendégmunkások az oktatásban és egészségügyben is dolgoznak, de itt munkát találni nagyon nehéz, mert a szaúdi és kuvaiti munkapiac ?nacionalizálódva? van, ami annyit tesz, hogy munkavállalásnál az van előnyben, aki helybéli.
Az állampolgárságot el kell felejteni
Kuvait bejelentette 2012-ben, hogy vendégmunkásai számát 1 millió fővel csökkenteni fogja a következő évtizedben.
A Kuvaitban dolgozók mindennapja bizonytalanságban telik, mert elvileg bármikor felmondhatnak nekik. Az állampolgárságról pedig még csak nem is álmodhatnak.