Így maradhat formában a 20-as, a 30-as és a 40-es éveiben
Idővel mindenki szembesül a csúf igazsággal, miszerint egy bizonyos koron felül lényegesen nehezebb megőrizni a formánkat. Hogy mi ennek az oka? Lássuk szép sorjában!
A 20-as években
A legjobb időszak a sportra
Huszonévesen az ember a legideálisabb korban van a sportoláshoz. Igaz, meglehet, hogy a középiskola óta felszedett néhány kilót, viszont ennek ellenére kitűnő formában van. Ennek oka, hogy ebben az időszakban a legtöbb hormon (az ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron, növekedési hormon, a pajzsmirigy hormonjai) azon dolgozik közös erővel, hogy a szervezet kellően felkészült és fitt legyen a gyerekvállaláshoz. Ráadásul egyfajta bónuszként hozzájárulnak az izomépítéshez is, így könnyen szálkásodhat. Ha mindez még nem lenne elég, állóképesség tekintetében is a topon van, így ha eddig nem mozgott és még fiatal, akkor ideje, hogy nekikezdjen tanácsolja a Women?s Health.
Azonban az anyagcseréje már lassul
Hogy ne csak jót mondjunk: az alapanyagcsere elkezd lassulni, így a kalóriaégetés már nem megy úgy, mint tinédzserként. Ennek oka persze legtöbbször az, hogy a pályakezdő kilép a való életbe, általában egy íróasztal mögé, és napi 8-10-12 órákat robotol, így nem csoda, ha a nap végére semmi kedve és energiája nem marad mozgásra. Pedig szüksége lenne egy kis izomépítésre, hiszen az izom a test fő motorja, így minél több van belőle, annál több kalóriát tud elégetni.
A 30-as években
DHEA határ
A dehidroepiandroszteron, vagyis az ösztrogén és a progeszteron előanyaga a 20-as éveiben tetőzik, ám amint belép a 30-ba, mennyisége folyamatosan csökken. Bár az egyelőre nem világos, hogy a DHEA-nak van-e bármilyen hatása az öregedésre, a National Institute on Aging szerint csökkenő szintje hozzájárul a rosszabb regenerációhoz és a zsírfelhalmozódáshoz. Hogy elkerülhesse az elhízást, érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni az erősítő edzésekre, harvardi kutatók ugyanis megfigyelték, hogy azok, akik napi 20 percet súlyzóznak, kevesebbet szedtek fel a hasukra, mint azok, akik ugyanennyit kardióztak.
A 40-es években
Az izomvesztés kezdetét veszi
A 40-es években sajnos nekiindul az izomvesztés, ami akár tetszik, akár nem, a természetes öregedési folyamat része. A szakemberek úgy gondolják, a legjelentősebb izomvesztés a fehér izomrostoknál történik, amelyek a nagy intenzitású, rövid munkavégzésért felelősek. Éppen ezért célszerű előtérbe helyezni az erősítő edzéseket, valamint kissé megemelni a fehérjefogyasztást (a javasolt napi bevitel 1,5g X testsúly).