Nyaki Gerincsérv • tünetek – okok – kezelése
A gerincsérv igen gyakori nyaki szakaszon is. Tünetileg és kezelésben is sok hasonlóságot mutat a deréktáji gerincsérvvel, de a két esetet el kell különítenünk egymástól.
Tünetek
Az ágyéki gerincsérvhez hasonlóan a nyaki gerincsérv sem egy-két nap alatt alakul ki. A nyaki sérv kalakulásának folyamatára gyakran figyelmeztethet a hát, a lapocka izomfájdalma. Előjelként értékelhetjük tövábbá a nyak elalvását, becsipődését.Ezek az apróbb tünetek jelzik, hogy a porckorong nagyobb terhelésnek van kitéve, mint amit elbír. Ha a túlterehelés huzamosabb időn keresztül fennáll, egyértelmű következménye lesz a sérv kialakulása. Tipikus tünet a nyakfájás, a fej mozgatásának nehézsége. Súlyosabb estben zsibbadás, erősebb fájdalom, és izomgyengülés lép fel. Gyakran a fájdalom kisugárzik a vállba, karba és az ujjakba is. Tünet lehet még az időszakosan fellépő hányinger és szédülés.
Okok
A nyaki gerincsérv kialakulásának eredetének több oka is lehet. Elsősorban az előrehajtott fejhelyzet, vagy a tartós ülés, mely során az emberek többsége nem figyel a megfelelő tartásra, így előrehajolva képes órákon keresztül a monitor előtt ülni, ezzel terhelve a csigolyákat. Ezen kiváltó okok valószínűségét növelheti az, ha elmúlt 50 éves, sűrűn van fejfájása, illetve valamilyen hátfájdalma. Gyakran valamilyen feszültség, vagy nehéz ismétlődő fizikai munka pl.: gyakori és nehéz emelések, sormunka esetén monotonitás, vagy nehéz tárgyak cipelése okozza a betegséget. Bárkinél előfordulhat élete során valamilyen nyak, hát, vagy fejfájás, azonban érdemes orvoshoz fordulni, ha ezek egyre gyakrabban jelentkeznek vagy ha a fájdalom intenzitása erősödik.
Kezelése
Érzékenyebb a nyaktáji rész, ezért a kezelésnek is óvatosabbnak kell lennie. Nagy odafigyelést igényelnek a könnyebben kimozdítható csontok, porckorongok, a kis helyen átbúvó idegek, valamint a felületesen futó idegek. Minden esetben az első lépés az, hogy a betegnek meg kell tanulnia a helyes tartást munka közben, tehát a helyes fejtartást, hogy hogyan kell helyesen elvégezni az emeléseket, az ülés közbeni megfelelő tartást. Tehát minden olyan általános cselekvést, amit ha nem végzünk jól befolyásolhatják a nyaki gerinc helyzetét. A pontos diagnózist természetesen orvos, vagy gyógytornász álíltja fel. A diagnózis pontos felállításához az orvos megtekinti minden esetben a fájdalmas területet, megkeresi azokat a területeket, ahol fennáll az izom görcse és a fájdalmas deformált tartást helyét. Ezek után speciális tesztek következnek annak érdekében, hogy megtalálják a porckorongsérv helyét, illetve megállapítsák a betegség súlyosságát.
Ezután röntgenfelvételt is készítenek az érintett gerincszakaszról, melyek leginkább egyéb kórokozók kizárásra szolgálnak, mint arra, hogy a diagnózist megerősítsék.
Mágneses rezonancia vizsgálatot, azaz MRI vizsgálatot is kérhet az orvos, hiszen ez pontosan megmutatja a porckorongsérv elhelyezkedését, és 3D-s felvételek is készíthetők.
Nagyon fontos a megfelelő erejű és irányú kezelés, annak érdekében, hogy megtartsuk a létrehozott optimális helyzetet. A gyógytornákon végzett gyakorlatokat rendszeresen el kell végezni, oda kell figyelni a testtartásra, el kell kerülni a fájdalmat kiváltó irányt, munka közben pedig érdemes megállítani a tartós testhelyzeteteket bizonyos időközönként.