A férfi teniszezés közben megivott egy üveg kókuszvizet. Ezután tudatvesztéssel került kórházba, amikor az orvosok gyenge szívverésének és hipotenziónak tulajdonítottak. Egyébként kiderült, hogy rendszeresen 8 palack kókuszvizet fogyasztott naponta.
A kókuszvíz káliumban gazdag, ezért az orvosok megnövekedett káliumszintet találtak a páciens vérében. Annak ellenére, hogy tudjuk, hogy a szervezetünknek szüksége van erre az ásványra a megfelelő működés érdekében, túlzott mennyiség egészségügyi problémákat okozhat, beleértve az aritmiát és a kamrai fibrillációt, amelyek közül mindkettő végzetes lehet, ha nem kezelik.
Az Orvostudományi Intézet szerint az ajánlott napi káliumadag 4,7 mg. felnőttnek. A tudósok azonban még mindig bizonytalanok, hogy mi az a maximális kálium mennyiség, amelyet az emberi test még fel tud dolgozni. A vér káliumszintje ugyanis bizonyos esetekben emelkedhet.
A káliumszint növekedéséhez vezető tényezők a következők:
- Az izomszövet lebontása (rabdomiolízis)
- Vörösvértestek lebontása (hemolízis)
- Ellenőrizetlen cukorbetegség
- Addison-kór (mellékvese betegsége)
- Olyan gyógyszereket, mint a béta-blokkolók, az ACE-gátlók és néhány antibiotikum, például a penicillin
- Égések és trauma
- vesebetegség
A fent említett eset alanya az izommunka következtében megnövekedett káliumszintet mutatott, ami az izomterhelés, az erőteljes testmozgás és a forró időjárás hatásának köszönhető. Ez az emebr 5,5 mg káliumot fogyasztott kókuszvízzel, amely az orvosok szerint kórházi kezelést eredményezett. Ez az állapot vesekárosodást is okozhat.
Szerencsére a páciens állapota gyorsan javult, miután megkapta a szívritmus-szabályozót – szívműködése normalizálódott káliumszintje mellett. A vesék és az izmok is normálisan működtek.
A kókuszvíz magas káliumszintjét és annak veszélyeit egyéb vizsgálatok is vizsgálják.
Az egészségügyi szakértők határozottan azt ajánlják, hogy a vesebetegségben és a szívbetegségben szenvedők ne fogyasszák, különösen akkor, ha a test elektrolitszintje jelentősen csökken, például izzadással járó tevékenység végzésekor. A kókuszvíz alacsony az elektrolitokban és nem tudja megfelelően hidratálni a testet ilyen körülmények között.