Sokan rosszul csinálják! Így főzd istenire a fehér rizst, egyszerű trükk, amit ismerned kell!
A rizsnek számtalan jótékony egészségügyi hatása van, például serkenti a bélműködést, szabályozza a vércukorszintet, energiával látja el a szervezetet, az öregedési folyamatokat is lassítja, és közben B1-vitaminhoz is hozzájuthatunk.
Az elkészítése is viszonylag egyszerű, de ha rosszul főzzük meg, akkor bizony elhízást és 2-es típusú cukorbetegséget is okozhat. Egy bögre rizs 200 kalóriát tartalmaz, ami elég magas értéknek számít, ez főként a legnépszerűbb fehér rizsben található meg. Most ebben a cikkben eláruljuk, hogy mi az az egyszerű trükk, amivel csökkenthető a rizs kalóriaértéke, de a tápanyagok viszont megmaradnak benne.
Ehhez egy alapanyagra lesz szükségünk, ami nem más. mint a kókuszolaj.
Dr. Sudhair James, aki a rizs tápanyag- és kalóriaértékének tanulmányozásával foglalkozik, elmondta: csak annyit kell tenni, hogy a forrásban lévő vízbe ? mielőtt beletennénk a rizst ? hozzáadunk egy kevés kókuszolajat. Ha a rizs elkészült, szűrjük le, és tegyük a hűtőbe 12 órára.
Erre a magyarázat egyszerű: ha így főzzük, majd használjuk fel a rizst, akkor a benne lévő keményítő nem változik meg, így nagyon nehezen tudja a szervezet megemészteni és felhasználni, így csak áthalad a tápcsatornán, majd kiürül.
Ha csak szimplán megfőznénk a fehér rizst, akkor a keményítő már sokkal emészthetőbbé válni, így a szervezet cukrokká alakítaná át, amit aztán zsírréteg formájában tárolna.
A szakember szerint a kókuszolaj reakcióba lép a rizsben lévő keményítővel, és megváltoztatja annak szerkezetét, így a kalóriaértéke jelentősen csökkenni fog, még akkor is, ha újramelegítésre kerül sor.
9 thoughts on “Sokan rosszul csinálják! Így főzd istenire a fehér rizst, egyszerű trükk, amit ismerned kell!”
Comments are closed.
Elnézést, de valami nekem itt nem tiszta… Hogy lépne már reakcióba a kókuszolaj a keményítővel, mikor nem is oldódik vízben????? Eddigi biológiai-kémiai tudásom alapján (gyógyszerkutatónak készülök, jövő tanévben érettségizek) a kókuszolaj, mivel apoláris, az égvilágon semmit nem csinál a poláris keményítővel. Főleg, hogy nem oldódik a szintén poláris vízben, így el sem juthat hozzá. Alapszabály oldódásra, ami a legtöbb anyagra igaz: apoláris oldószerek (benzin, éter benzol, stb.) apoláris anyagokat (zsírok, olajok, hosszú szénláncú vegyületek), poláris oldószerek (víz) pegig poláris (ecetsav, citromsav, kénsav, stb.) és ionvegyületeket (konyhasó, nátrium-hidroxid, stb.) oldanak jól. És nem, nem marad annyi a felületén, hogy egyáltalán lehetősége legyen érintkezésbe kerülnie a keményítővel…
Max arra lehet jó hogy mikor meghűl ne szilárduljon össze téglává.
Mekkora hülyeségeket találnak ki! Én leginkább barna rizset főzök, ami nagyon egészséges és remekül el tudom készíteni. Én ezután is így fogom főzni!
akkooo most mivan? 🙂
” Ha a rizs elkészült, szűrjük le, és tegyük a hűtőbe 12 órára.” jelen esetben meddig kell főzni a rizst, hogy “elkészüljön”?
Attila Szegedinek igaza van . Ez totál hülyeség . A kókuszolaj csak ad a kalóriákhoz . Ha valamivel , akkor áztatással tudod a rizst és sok más mindent egészségesebbé tenni . Ezzel a magas GI karbohidrátokat alacsony Gi karbohidráttá teheted , legalábbis részben . Kalóriát így sem vesztesz !
Én jobbat tudok.. Ne együnk rizst és nem kell a kalóriákat se a poláris reakciókkal számolni!!!!!
A fehér rizs kalóriatartalma 353 kcal/100g.. ez az egész hülyeség, ahogyan van!
Ha szereti valaki egye meg és úgy ahogy izlik neki. Én disznó zsíron vagy sima pl. repceolajon készítem. Nos még itt vagyok. 😉