Te tudnál nyitott kapcsolatban élni? Előnyök és hátrányok
Lehet egy életen át hűségesnek lenni? Kell egyáltalán törnünk magunkat ezért? Milyen érvek szólnak a nyitott kapcsolat mellet és mi ellene?
Sehogy sem bírunk szabadulni attól a konvenciótól, hogy csak a monogám kapcsolat lehet stabil és őszinte. A nyitott kapcsolatban élők viszont váltig állítják, hogy ők így is boldogok. Állást nem foglalnánk az ügyben, de azért összegyűjtöttük a nyitott kapcsolat mellett és ellen szóló legfontosabb érveket.
XXI. század ide vagy oda, a modern társadalmakban a legitim kapcsolatforma továbbra is a monogámia maradt. Léte biztonságot és egyfajta hosszú távú stabilitást nyújt azoknak, akik benne élnek. Árnyoldalain egyikünk sem gondolkodik, pláne nem a szerelem elején. Miért is jutna eszünkbe a romantikus periódusban a lojalitás vagy hűtlenség problémakörén rágódni? Ekkor még alap, hogy szeretjük egymást, hogy senki másra nem vágyunk, ahogy az is, hogy a bármelyik részről bekövetkező félrelépés végzetes hibának számít, aminek következménye ? előbb vagy utóbb ? a szakítás lesz. Aztán telnek-múlnak az évek, és megesik, hogy másra, jobbra, többre, izgalmasabbra vágyunk, mint amit a jelenlegi kapcsolatunk nyújt nekünk. A monogámia azonban nem teszi lehetővé a kilengéseket. Ha új partnerre vágyunk, két lehetőségünk van: vagy azonnal kilépünk a régi kapcsolatból, vagy a megcsalás bujkálós, hazudozós, megalázós taktikájához folyamodunk.
Jobb a nyitott párkapcsolat?
Ehhez képest egy lépéssel előrébb járnak a nyitott kapcsolatban élő párok. Megosztják egymással a hétköznapokat, a rezsit és a hitvesi ágyat, ugyanakkor monogám társaiknál nagyobb rugalmasságot biztosítanak egymásnak, elsősorban szexuális téren. Vannak, akik pálcát törnek felettük, mások szerint viszont ez az egy igazán élvezhető és fenntartható formája van a párkapcsolatnak. Mi pedig, hogy egy kicsit közelebb kerüljünk a megoldáshoz, összeszedtünk néhány érvet a nyitott kapcsolat mellett és ellen.
Mi szól a nyitott kapcsolat mellett?
1. szabadság
A nyitott kapcsolat mindkét félnek szabad utat enged: mindenki azzal és ott tölti a szabad estéit, akivel és ahol csak akarja. Mindezt úgy, hogy egyik félnek sem kell elszámolnia a kalandjaival, és lelkiismeret-furdalást sem kell éreznie.
2. izgalom
Aki büntetlenül flörtölhet másokkal, vagy randizgathat a szeretőivel, az ritkán szenved unalomtól, megszokástól vagy érzelmi elhidegüléstől. Ezek a legalizált kalandok ráadásul ideális menekülő utat biztosítanak azoknak a szexuális késztetéseknek is, amik a kétszemélyes házasságon belül nem tudtak megvalósulni.
3. titok nélkül
Miért is kellene titkolózni, kegyes hazugságokkal bíbelődni vagy a lebukástól félni, ha a párunk nemcsak hogy rábólintott a dologra, de alkalomadtán még szívesen meg is hallgatja a szeretőnkkel megélt sztorijainkat?
Mi szól a nyitott kapcsolat ellen?
1. szenvedés
Amikor mi legszívesebben összebújnánk a kedvessel, de ő épp az aktuális partnerével indul nyaralni, vagy amikor mi már visszavonnánk a kapcsolat nyitott jellegét, de ő hallani sem akar róla, könnyen hatalmába keríthet minket a féltékenység. Nagy önuralom kell ahhoz, hogy a kritikus helyzetekben felbukkanó pusztító érzelmek ne rombolják le a kapcsolatot.
2. kapcsolat intimitás nélkül
Élvezzük, hogy lazíthatunk a megszokott tradíciók gyeplőjén, és végre megélhetjük a sokak által irigyelt szexuális szabadságunkat. Csakhogy nagy a veszélye, hogy ezzel a ?nekem is szabad-neked is szabad? játékkal helyrehozhatatlanul megtörjük a kettőnk közti őszinte szövetséget, bizalmat és intimitást.
3. bizonytalanság
Együtt terveztük el, és már az elején megígértük, hogy nem hagyjuk el egymást, hogy egyikünk sem lép le a szeretőjével, hogy ?csak? nyitott lesz a kapcsolat, de nem megkerülhető. Sajnos hiába hozunk szabályokat, egy potenciálisabb szerető felbukkanásával gyakran véget ér a jól működőnek hitt, nyílt kapcsolat.
Amikor megrendül a bizalom
A statisztikák azt mutatják, hogy a párkapcsolat nyitottá válásával sokaknál végérvényesen megrendül a másikba vetett bizalom, ennek okán pedig visszafordíthatatlanul sérül a kapcsolat. A hátulütők ellenére mégis egyre többen érzik úgy, hogy számukra a nyitott kapcsolat lenne az ideális. Ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy a pár mindkét tagja képes legyen higgadtan, tiszta fejjel kezelni ezt a komplex helyzetet. El kell fogadniuk, hogy ebben a történetben nem formálhatnak jogot a másik szexuális hűségére, nem apellálhatnak a szerelem kizárólagosságára, és nem adhatnak hangot a féltékenységünknek ? még a megalázónak megélt helyzetekben sem. Épp ezért a nyitott kapcsolatban élő pároknak már a legelején érdemes tisztázniuk, milyen szélesre tárják a kapukat: mi az, ami engedélyezett, mi az, ami már tiltólistán van, hány napot tölthetnek mással, ünnepelhetnek/nyaralhatnak-e az aktuális partnerrel. Jó, ha még melegében átbeszélik az esetleges buktatókat is: a hűtlenséggel, féltékenységgel, szerelembe eséssel kapcsolatos rizikókat. A kettejük közötti kapcsolat védelme érdekében pedig fontos megállapodniuk abban is, hogy kellő időt szánnak majd egymásra is, és hogy rugalmasan kezelik, ha a későbbiekben valamelyikük a ?visszazáráson? gondolkodna.
One thought on “Te tudnál nyitott kapcsolatban élni? Előnyök és hátrányok”
Comments are closed.
Én nem tudnék. Egy jó házasságban amúgy sincsen tabu, megbeszélés kérdése az egész. Én engedek, és te is…. 🙂