A tüdőrák 8 figyelmeztető jele, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni
A tüdőrák a világ számos pontján komoly probléma: Az USA-beli National Cancer Institut becslései szerint 14-ből egy embernél élete során diagnosztizálni fogják a betegséget, ez a szám pedig már meghaladja a nők halálának, a mellrák az áldozatainak számát.
A tüdőrák legfőbb okozója természetesen a dohányzás: a tüdőrák 90%-ban kapcsolódik egy korábbi, vagy jelenlegi rossz-szokáshoz, a dohányzáshoz, esetleg a passzív dohányzás formájában is. A tüdőrákokai közt van a levegőszennyezés és az olyan elemek belélegzése, mint az azbeszt. Mint a rák összes fajtája, úgy a tüdőrák esetében is fontos a korai felismerés, hiszen az azonnali kezelés nagyban növeli a túlélési esélyeket, növeli az általános életminőséget. Ezért az alább felsorolt tünetek felismerése nagyon fontos.
Köhögés
A tartós köhögés nyilvánvaló okok hiányában ? mint a megfázás, influenza, légúti fertőzések- egy korai figyelmeztető jel lehet. Ha változásokat észlelünk a szokásos köhögésünkhöz képest, például mélyebb hangon köhögünk, vér, vagy nyálka kísérik a köhögést, akkor azonnal ki kell magunkat vizsgáltatni.
Légzési elégtelenség
Az egy dolog, hogyha edzés, mozgás közben légszomjad keletkezik. Ha azonban a légszomj minimális erőfeszítés esetén is előfordul, akkor ez annak a jele lehet, hogy valami nincs rendben, a testünkben, a tüdőnk körül.
Mellkasi fájdalom
Nem meglepő, hogy a tüdőrák is okozhat mellkasi fájdalmat, de része lehet a váll, a hát fájdalmában is. Ha fájdalmat érez ezeken a területeken, szakítson időt arra, hogy orvosával konzultáljon.
Zihálás
Nehéz légzésre utal a magas sípoló hang, amit tüdőnk be és kilélegzés közben ad.
Ez a hang asztma és allergia esetén is előfordulhat, de ha tudja magáról, hogy nem szenved ezekben a betegségekben, akkor érdemes kivizsgáltatnia magát, nehogy a tüdőrák tüneteként jelentkezzen.
Hangszínváltozás
Megfázás vagy influenza esetén teljesen normális a rekedt hang. Ha azonban légúti fertőzés hiányában is megváltozik a hangszínünk, arról be kell számolnunk kezelőorvosunknak.
Mellkasi fertőzések
Ha azt veszi észre, hogy gyakrabban érik mellkasi vagy légúti fertőzések, például tüdőgyulladás, vagy hörghurut, és nehezebben is gyógyul ki belőlük, akkor az is tüdőrák előjele lehet.
Étvágytalanság és súlyvesztés
Ezek a tünetek a dohányzás kezdetén is jelentkezhetnek, és sok más betegségre is utalhatnak. Ha azonban az étvágytalanság mellett a fenti tünetek közül több is jelentkezik, akkor már gyanítható a háttérben a kialakulóban lévő rákbetegség.
A legtöbb ember a tünetek felismerésekor megijed és megpróbál tudomást sem venni azok jelenlétéről. Azzal azonban, ha nem hagyjuk figyelmen kívül ezeket a tüneteket, és azonnal orvoshoz fordulunk, növelhetjük túlélési esélyeinket.
Gyengeség, fáradékonyság
Viszonylag kis terhelés esetén jelentkező gyengeség és fáradékonyság is előszele lehet a kialakuló tüdőráknak.
7 thoughts on “A tüdőrák 8 figyelmeztető jele, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni”
Comments are closed.
a benzinbe régen ólom volt az is rákot okoz
régen amikor Csernobyl ban felrobbant a reaktor akkor mindenütt ott volt a sugárzás attól is sokan lettek rákosak
ma meg már szinte mindentől rákot kaphatsz még az élelmiszertől is mert tele van adalékanyagokkal meg E anyagokkal amúgy is túl sokan vagyunk a bolygón valahogyan csökkenteni akarják a népszaporulatot és rejtett módon mindenkit mérgeznek még az Oltóanyagokban álítólag higany is van nem annyi hogy azonnal megfeküdj de van benne régebben is volt benne a depopulációt úgy se lehet megállítani ez Globális szinten van………
és mi van akkor ha ezek közül egyik sem stimmel?? és mégis áttétes tüdődaganata van valakinek?? ez butaság
Apukám négy hónapja aludt el örökre tüdőrák miatt….minden tünet stimmel sajnos….
Sztem,ez jó felhívás-el kell fogadni és élni is vele…nem tuti,elhiszem-de azért biztos nem árt egy kis önvizsgálat…
de sajnos stimmenek a tunetek
Az én férjemet 4 hét alatt elvitte a “tüdörák” sok-sok áttéttel!!! Közben orvoshoz járt, időnkénti ellenőrzésre, mert izulinos volt.!!! Vizsgálták, voltak laborleletek, cardiológiai, és ultrahangos vizsgálatok.Azt mondták ez nem újkeletű, egy év is kell, hogy kialakuljon 🙁 Hát kérdezem én, hogy kiben bízzon a beteg, ha nem az orvosában? Miért nem volt “gyanús” akár a belgyógyásznak, akár a tüdőgyógyásznak, hogy valami nem stimmel????? 63 éves volt. Simán egyik orvos sem vett észre semmit……..csak besárgult és jött a szomorú hír, daganat, de tele a szervei áttétekkel 🙁 Meg fog halni….és nincs kezelés, csak tüneti. február 23-án elment az én drága szeretett férjem:-( Orvosok???!!!
Nagyon hasznos tanácsok! Csak az orvos sem kezeli mindég megfelelően az embert hiába megyünk időbe.